Ez a cikk hasonló hangvételű, mint a remélem sokak által ismert \'Montizás? Felejtsd el!\' . Nem kell tehát minden szavát komolyan venni, mindazonáltal érdekes adatokkal szolgál. A történethez tartozik még, hogy a cikk nem feltétlenül tükrözi sem az író sem a fordító véleményét...:) Kétség sem férhet hozzá, a snowboardozás veszélyes időtöltés. A hatalmas bukások, gurulások, esések egyáltalán nem idegenek ettől a sporttól. Ha pedig kint vagy mondjuk a pályán, nem telhet el úgy egyetlen perc sem, hogy ne látnál valakit, amint kezeit-lábait szétdobva hever egy kupac hó alatt.
Mindezek ellenére a snowboardozás rendkívül népszerű és ebben valószínűleg nem kis szerepe van az adrenalin-faktornak. A kérdés inkább az, kinél mikor jön el az a bizonyos pont, amikor azt mondja, hogy na most volt elég és valami más őrültség után néz. Néhányunknál ez elég hamar bekövetkezik, néhányuknál soha.
A freeriding veszélyes, a félcsövek nem megbízhatóak, a kidobók kockázatosak, a korlátokról pedig már jobb nem is beszélni. Elég csak rájuk nézni és máris számtalan borzalom sejlik fel a reménybeli trükkmesterek agyában. Ha vettek egy pillantást azoknak a profiknak a listájára, akiknek ki kellett hagyniuk egy-két szezont valami hosszan tartó sérülés miatt, rögtön érteni fogjátok, miről beszélek. Ha ehhez még hozzávesszük a sajnálatos halálos baleseteket, amik minden évben megtörténnek, szerintem már nincs is miről beszélnünk.
Daniel Doerr és Prof. Dr. Rieckert, a németországi Kiel Egyetem sport tanszékéről, készítettek egy felmérést, amelyben megpróbálták pontosan meghatározni, hogy mennyire veszélyes a snowboardozás. Ez a dokumentum egyáltalán nem azért született, hogy bárkit is elriasszon ettől a nagyszerű sporttól, egyetlen célja, hogy objektíven mutassa be azokat a veszélyeket, amiket akkor vállalsz, amikor nekimész egy félcsőnek, kidobónak, vagy korlátnak.
A két kutató 120 sportolót kérdezett meg Ausztriában és Olaszországban, a kérdések pedig elsősorban a sérülésekre és az alkalmazott védőfelszerelésekre vonatkoztak. A végső teszteket 70 férfin és 20 nőn végezték el, az áltag életkor 23 év volt. A tapasztalati szintet a snowboardozással töltött évek számával mérték, ez átlagban 7.4 volt a férfiaknál és 4.8 a nőknél. A kutatásból kiderült még, hogy a férfiak inkább a kidobókat részesítik előnyben a félcsővel és a korláttal szemben, míg a nők inkább a félcsövet preferálják.
A felmérés eredményei:
Korlát · 37 versenyző szenvedett egy, vagy több sérülést, összesen 65-öt. Ez 11.6 sérülésnek felel meg minden 1000. órában. · A sérülések 2/3-a zúzódás, 1/3-a pedig törés, repedés, vagy agyrázkódás ·Ezen belül: · 46% törzs/csípő/hát · 31% felsőtest · 14% altest · 9% kéz
Félcső · 23 versenyző szenvedett egy, vagy több sérülést, összesen 44-et. Ez átlagban 5.6 sérülésnek felel meg, 1000 óránként. · A sérülések 46%-a zúzódás · 18%-a agyrázkódás · 11%-a ficam, rándulás · 7%-a törés · ezen belül: · 36% törzs/csípő/hát · 32% felsőtest · 23% fej · 9% altest
Kidobó · 71 versenyző szenvedett egy, vagy több sérülést, összesen 157-et. Ez 1000 óráként 24.9-es átlagnak felel meg. · A sérülések 31%-a zúzódás · 14%-a ficam, rándulás · 11%-a törés, vagy zúzódás · ezen belül: · 31% altest · 27% felsőtest · 11% fej
Védőfelszerelés
A versenyzők 71%-a használt egy vagy több védőfelszerelést · 52% használt gerincvédőt · 50% bukót · 22% csuklóvédőket · 18% speciális nadrágot
Itt van tehát, a snowboardozás veszélyei számokban. Érdekes lehet összehasonlítani ezeket a számokat, amikből kiderül például, hogy a félcsőben van rá a legnagyobb esélyed, hogy beverd a fejed, vagy hogy a korláton sokkal gyakoribbak a csípősérülések, mint máshol.
Nem meglepő, hogy azok, akik valamilyen védőfelszerelést alkalmaztak, sokkal kevesebb sérülést szenvedtek (mondjuk nem kell atomtudósnak lenni, hogy ezt kiszámold). Azok, akik tisztában voltak a saját korlátaikkal és egy csöppnyi józan észt is csempésztek a nagy őrületbe, szintén jobban jártak egy kicsit.
Ezzel pedig el is érkeztünk a mese lényegéhez. Igen, a snowboard valóban veszélyes, de ha megteszed a megfelelő óvintézkedéseket, ismered a saját korlátaidat és néha az eszedre is hallgatsz a véredben fortyogó adrenalin helyett, akkor hosszú-hosszú, boldogan átcsúszkált évek várnak még rád, sérülésmentesen.
Mozsó |