Deszka születik - Gyártási folyamat
2005.07.27. 11:58
Festési, színezési technikák
A lapok díszítésére használt technikák és eljárások legalább annyit fejlődtek az elmúlt két évtizedben, mint maga a gyártási folyamat. A hagyományos és talán manapság is legtöbbet alkalmazott eljárás a szitázás, bár egyre inkább kezdenek elterjedni a hőnyomással és UV nyomtatással készülő grafikák is. A hőnyomásos technika lényege, hogy a grafikát tartalmazó papírt ráragasztják a lapra, majd az egészet átküldik egy hőnyomó gépen, amely néhány másodperc alatt ráégeti a mintát a lapra. Ezután a felesleges tinta és papírmaradványokat pengével távolítják el. Ezen eljárás előnye, hogy nagyon gyors és sokkal részletesebb képek készíthetők vele, mint a szitázással.
Az egyik ok, amiért a gyártók szeretik alkalmazni a hőnyomást az, hogy nem kell felesleges dolgokat készleten tartaniuk. Nem gyártanak le feleslegesen rengeteg lapot, hanem csak az előre elkészített mintákat tárolják. A hőnyomás gyorsasága miatt megoldható, hogy csak akkor színezzék a lapokat, amikor beérkeznek a megrendelések. Így mindig pontosan azt készítik el, amire éppen szükség van, ez pedig alaposan lecsökkenti a raktározási és egyéb költségeket.
Az UV nyomtatás szintén újnak számít és közel sem annyira elterjedt, mint a szitázás, vagy a hőnyomás. Ezt a technikát többféleképpen is lehet alkalmazni: vagy lézerrel égetik fel a mintát, még laminálás előtt, vagy pedig kézzel visznek fel minden színt, külön-külön, majd UV lámpa alatt szárítják a lapot és ezt addig ismétlik, amíg minden szín a helyére nem kerül. Az UV tinta legfőbb előnye, hogy iszonyatosan keményre szárad, és a tinta sűrűsége miatt sokkal élénkebb, gazdagabb színek érhetők el, mint más eljárásokkal.
A Deszka születik című cikksorozat első részében az alapvető fogalmakról és némi történelemről esett szó. Most a gyártási folyamatokkal és a festési, illetve színezési technikákkal ismerkedhettek meg.
A gyártási folyamat
Mielőtt akár csak beindítanák a gyártósort, a futószalagot, meg a gépeket, az első és legfontosabb feladat, hogy meggyőződjenek a felhasznált alapanyag minőségéről, amelynek természetesen tökéletesnek kell lennie. Ezt a fajta válogatást mindenhol elvégzik, még laminálás előtt. Amikor a gyárak megkapják a fát, mindig átvizsgálják, hogy megfelelő-e a minősége, nem túl száraz-e és persze arra is figyelnek, hogy szállítás közben optimális legyen a hőmérséklet és a páratartalom (mindkét tényező nagyban befolyásolja a fa minőségét).
A következő lépésben a falemezeket bekenik ragasztóval, majd öntőformákban, hideg, vagy meleg eljárással egymásra préselik. Ezeket a laminált lapokat aztán hagyják néhány napig pihenni, majd a megfelelő helyeken megfúrják őket. Ezután következik a formázás, amit sok gyárban már CNC gépekkel végeznek, de néhány helyen még ragaszkodnak a hagyományos módszerhez és ezt a munkafolyamatot kézzel végzik egy minta és egy ügyes kezű szakember segítségével.
Következhet a csiszolás, majd a festés, vagy lakkozás, amely végén a lap elnyeri végleges formáját. Miután megszáradt a lakkozás, felkerülnek a grafikák, majd az egész mehet dobozba és már szállítják is a különböző cégekhez, terjesztőkhöz, vagy boltokba.
|